1-  ALINAN YARKALAR NE ZAMAN YUMURTLARLAR?

 •  16/17 haftalık olarak teslim edilen Yarkalar teslim edildikten sonra 2 ila 4 hafta arasında kılavuz dediğimiz ilk yumurtalarını atmaya başlarlar.

2 –  SATIŞI YAPILAN YARKALARI YERİNDE GÖREBİLİR MİYİZ?

 •  Emin Yarka olarak tesislerimiz ve kümeslerimiz her zaman ziyaretinize açıktır. Planlı bir şekilde ziyaretçi kabul ediyoruz.

3 – YUMURTA TAVUKLARININ EVRAK BİLGİLERİ NELERDİR?

 •  Almış olduğunuz kümes hayvanlarımızın tümünün aşı karnesi vardır. Aynı zamanda kümes numarası almış olan müşterilerimize bakanlıktan alınmış olan sevk uygunluğu raporu verilmektedir.

4 –  ÇADIR KÜMES VE PREFABRİK KÜMES KURULUM DETAYLARI NELERDİR?

 •  Kümeslerin boyutları içerisinde yaşayacak olan tavuk miktarıyla doğru orantılıdır.Tabi kümes kurulumu gerçekleşmeden önce önerimiz 10 cm kalınlığında beton zemin hazırlamanızdır.Daha sonra beton zemin atıldıktan sonra aynı zemin üzerine 5/6 oranında talaş sermelisiniz.Bu gibi teknik detayları sizlerle önceden paylaşıyoruz.

Bu işlemlerden sonra süreç şöyle ilerleyecektir;

 1.  Çadır ya da Prefabrik kümesin zemine monte edilmesi. (Ekibimiz tarafından yapılacaktır.)
 2. Yumurta Folluklarının yapılması. (Folluklar maliyetli olduğundan plastik kasalar kullanabilirsiniz.)
 3. Tünekliklerin yapılması.
 4. Kümes içi aydınlatma sisteminin kurulması.
 5. Su tankının yerleştirilmesi

5 – YUMURTA ÜRETİMİNDE TAVSİYE ETTİĞİMİZ IRKLAR NASIL ÜRETİLİYOR?

 •  Salma tavukçuluk ta ya da organik yumurtacılık ta kullanılanLohman Brown yada Ataks ırkı tavukların orijinal olarak üretmeniz mümkün değildir. Lohman Brown ve Ataks hibrit ırklardır ve damızlık hatları başka ırkların çaprazlaması ile üretilmektedirler. Bu üretimi sadece teknik ve donanım açısından sertifikalandırılmış damızlık firmalarıdır. Bu nedenle elinizde beslemiş olduğunuz yarkalar dan üretmiş olacağınız civcivler orijinal 1.kan olmazlar. Bu yöntemle gerçekleştireceğiniz kişisel bir üretim hem çok riskli hem de verim açısından pekte uygun değildir.

6 – KÜMES KURMAK İSTİYORUM RESMİ PROSEDÜRLER NELERDİR?

 •  Resmi İzinle Üretim Yapmak:

​          Eğer izinli ve denetime tabi olarak kümes kurmak istiyorsanız yapmanız gereken şey Tarım İl Müdürlüğüne giderek “Kümes İşletme Numarası” almanızdır. Belli periyotlarla müdürlük sizleri denetlemeye gelecek belli standarlar isteyecektir.

 •  Hobi Tavukçuluğu Yapmak:

         Denetimlerle uğraşamam kümes hayvanlarını aldığım firma ile bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütürüm diyorsanızda hobi tavukçuluğu adı altında bu işi yapabilirsiniz.

7 – SALMA TAVUKÇULUK YAPACAĞIM ARAZİME HANGİ BİTKİLERİ EKMELİYİM?

 • Arazinize ekeceğiniz her bitki sizi yem maliyetinden kurtaracaktır. Tavuklar yonca bitkisine bayılırlar. Özellikle yonca eklemenizi tavsiye ediyoruz. Arpa,buğday ve çimen ekmenizide öneririz.

8 – YUMURTALARIMI VE TAVUKLARIMI NEREDE SATABİLİRİM?

 •  Dışarıya adımınızı attığınız anda gördüğünüz bir çok işletme yumurta ve tavuk eti tüketimi yapmaktadır. Kişisel olarak satış alanınızı oluşturmanız ufacık bir performansla bizce büyük bir müşteri kitlesine oluşması hiçte zor değil.Müşterilerimizin tümünün başarı öyküsü bize bu işin zor olmadığını gösterdi. Sizlerde buna inanın.

Satış Yapabileceğiniz Müşteriler : Marketler, Şarküteriler, Kasaplar,Gıda Toptancıları,Fabrikalar,Oteller,Kreşler,Restaurantlar dır. Bunlar bazıları daha bir çok işletmeye satış yapabilisiniz.

9 – SALMA TAVUKÇULUK VE ORGANİK YUMURTA ÜRETİMİNDE DEVLET DESTEĞİ VAR MI? 

 

 • Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde genel bir devlet desteği olmamıştır. Zira Mart 2016 itibari ile TKDK tarafından organik sertifikalı üretimlere desteklemeler başlamıştır. Salma tavukçulukda ise bir çok şehirde bir çok devlet kurumları kendi içlerinde vatandaşlara bu işi teşvik etmek için kendi insiyatiflerin de destekler vermiştir.

         Destek veren devlet kurumları; Belediyeler,kaymakamlıklar,ziraat odaları,tarım il müdürlükleri ve tarım kredi koparatifleridir.

10 – ÖDEME ŞEKLİ NEDİR?

 

 • Yarkalarınızı yada civcivlerinizi teslim aldığınız anda nakit ya da pos cihazindan ödeyebilirsiniz.

 

Post A Comment