ORGANİK YARKA YETİŞTİRİCLİĞİ

Kamuoyu Bilgilendirme :

ÖNCELİKLE BİLMENİZİ İSTERİZ Kİ ; ORGANİK ÜRÜN İLE DOĞAL ÜRÜN FARKLIDIR.ORGANİK ÜRÜN YETİŞTİRME ŞARTLARI MEVZUATLA BELİRLENMİŞTİR. ORGANİK TARIM YÖNTEMİYLE YETİŞTİRİLMEYEN ÜRÜN DOĞAL DEĞİLDİR DEMEK YANLIŞ BİR YARGI OLACAKTIR. YANİ ORGANİK YUMURTA , SADECE IRK İLE İLGİLİ BİR DURUM DEĞİLDİR. DÜNYA NÜFUSUNU ORGANİK TAVUK ŞARTLARIYLA DOYURMAK MÜMKÜN OLMADIĞINDAN, ENDÜSTRİYEL TAVUK İLE BU İHTİYAÇ DOĞAL BİR ŞEKİLDE KARŞILANMAKTADIR. HORMAN YADA ANTİBİYOTİK VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. ARADAKİ TEK FARK KÖYDEKİ BİRİNİN BİREYSEL OLARAK YAPTIĞI  TAVUK YETİŞTİRME İŞİNİ DAHA PROFESYONEL ŞEKİLDE YAPMAKTIR. ŞUAN Kİ MEVCUT DOĞA KOŞULLARIMIZDA, ORGANİK TAVUK ANCAK ORGANİK ŞARTLAR VE ORGANİK YEM İLE OLUR. YAPMANIZ GEREKEN ORGANİK YUMURTA İÇİN 1.KAN TAVUK ALARAK İŞE BAŞLAMAKTIR.BAŞKA TÜRLÜ ORGANİK SERTİFİKALI TAVUK İDDİALARINA LÜTFEN İTİBAR ETMEYİNİZ.

SEVGİLERİMİZLE VE SAYGILARIMIZLA

Emin Yarka Türkiye

SERTİFİKALI ORGANİK YARKA NASIL OLUR?

Sertifikalı Organik tavukçuluk yapmak isteyen müteşebbis öncelikle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ekolojik Tarım Komitesi (ETK) tarafından çalışma izni verilen herhangi bir Kontrol ve/veya Sertifikasyon kuruluşuna başvurur ve işletmesinden elde edeceği ürünlerin organik olarak değerlendirebilmesi için gerekli çalışmanın yapılmasını talep eder. Kontrol kuruluşu müteşebbisten istediği çeşitli bilgi ve belgeler yardımıyla başvurunun organik üretim yapmaya uygun olup olmadığına karar verir ve bunu Ekolojik Tarım Komitesi’ne bildirir. Kontrol kuruluşu, organik üretim yapmasını kabul ettiği ve sözleşme yaptığı müteşebbisi geçiş sürecine alır, bu sürecin sonunda yapılacak denetimlerle olumlu kanaat edinirse de müteşebbisin Organik ürün etiketi kullanmasına izin verir. Organik tavukçuluğa başlayan işletmelerde üretim süresince de hayvanların giriş ve çıkışı ile tüm tedavi uygulamaları için detaylı ve düzenli kayıtların tutulma zorunluluğu vardır.

Organik Yumurta ( Sertifikalı ) üretimi Tarım Bakanlığının belirlemiş olduğu organik yumurta üretimi esaslarına göre yapılmaktadır.

Yani Tarım Bakanlığı arazinizden kümesinize, alacağınız yumurtalık yarkanıza kadar belirlemiş olduğu bir standart vardır.Şartlar mevcut doğa koşullarında imkansız olduğundan ve sürekli denetleme geçireceğinizden bizler sizlere nasıl organik yumurta tavukçuluk u yapacağınız konusunda destek olacağız.

ORGANİK YUMURTA ÜRETİMİ NASIL OLUR? ( SERTİFİKASIZ )

Kendinizde organik şartlarda yumurta üretebilirsiniz.Mevcut ekolojik düzeni göz önünde bulundurduğumuzda temel olarak yapmanız gereken 3 şey ;

1- GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içermeyen Yem kullanmak.Yani Yüzde yüz Organik Yem Kullanmak

2- Tavuklarınızın özgürce gezmelerini sağlamak

3- Tavuk ya da Civcivlerinizi 1.Kan almanız

Daha sonrasını aşağıda sizlere adım adım anlatalım : 

ORGANİK YUMURTA & ORGANİK TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ 

Türkiyenin her bölgesi organik yumurta üretimi için uygun.Yeterki sanayi tesislerinden uzak olsun.Seçilen arazinin yapısı çok önemli değil.Sadece kuvvetli

rüzgar almamalı.Bir de iklim koşulları, tavukların yılda en az 4 ayını dışarıda serbestçe gezebilmelerine imkan tanımalı. 12 dönümlük açık alana sahip bir

çiflikte 3 bin adet tavuk beslenebilir. 3 bin tavuktan günde 2400 – 2500  yumurta elde ediliyor.

Tabi bizler bu standartları kurumsal olarak tümünü uyguluyoruz. Sizlere temel olarak organik yumurta elde edebileceğiniz temel ve kolay yöntemlerden söz edeceğiz.

 • Kapalı kümesinizin mikrop ve kir barındırmayan hijyenik malzemeden olması gerekir.
 • Organik yumurta üretiminde açık arazi 4m²’ye 1 tavuk olarak hesaplanmıştır. Kapalı kümeste ise 1 m²’ye 6 tavuk olarak hesaplanır.
 • Bir kümese en fazla 3000 tavuk konabilir.
 • Kümesinizde 7 Tavuk’a bir adet folluk denk gelecek şekilde folluklar ayarlamalısınız.
 • Kümes içerisinde 20 tavuk’a bir yemlik ve bir suluk konulmalıdır.
 • Kümes içerisinde yeteri kadar tüneklikler olmalıdır.
 • Kapalı kümesinizin pencereleri olmalı ve içeriye güneş almalı.
 • Ayrıca havalandırma sistemide olmalıdır.
 • Çiftlik içerisinde hijyenik yumurta depo binası ve yem binası olmalıdır.
 • Ayrıca almış olduğunuz civcivlere toplam 4 adet aşı yapılmış olmalı.Zaten satınaldığınız firma bu aşıları yapmış olmalı.(Bu 4 Aşı tüm tavuklarınıza tarafımızdan yapılarak teslim ediliyor.Emin Yarka olarak sizleri bu aşılar konusunda bilgilendiriyoruz.) 
 • Organik yumurta üretim esaslarına göre yetiştirilmiş 1.Kan ORGANİK YARKA almalısınız. 
 • FAKAT MEVCUT EKOLOJİK SİSTEMDE ORGANİK TAVUK OLMADIĞINDAN ORGANİK YUMURTA ÜRETİLEMEMEKTEDİR

FİRMAMIZ HİBRİT YARKA ÜRETİMİ YAPMAKTADIR.(Organik Koşullarda )

Organik Yumurta Üretimi yapacak olan şahıs ve şirketleri Emin Yarka olarak yönlendiriyoruz.

Organik Yumurta Üretiminde Irk Seçimi

Organik yumurta üretiminde ırk seçimde şunlara dikkat etmelisiniz. : 

Bulunduğunuz yerin iklim şartları birinci dereceden belirleyici faktördür. Örneğin Ataks yumurtacı sert iklim koşullarında dayanıklı ve verimlidir. Daha ılıman sıcak iklimler içinde Lohman Brown yumurtacı tercih edilmelidir.

Önerebileceğimiz Irklar Avantaj Sıralarına göre aşağıdaki gibidir : 

 • ATAKS
 • LOHMAN BROWN
 • SUSSEX
 • Pleymut

Organik Yumurta Üretiminde Tavuk Nasıl Beslenmelidir?

Organik Yumurta Üretimi yapacakların özellikle 2 seçeneği bulunmaktadır.

 • Yemlerini sertifikalı ham maddelerle hazırlamak
 • Organik Sertifikalı Hazır karıştırılmış yemlerden kullanmak

Kullanacak olduğunuz yeme kesinlikle organik yasasının izin vermediği bir maddeyi eklememelisiniz.Denetlemelerde de yasak olan bir madde bulunduğunda çok ciddi para cezaları ödemek zorunda kalabilirisiniz.

Organik Sertifikalı olan yemlerin tüm hammadelerin enerji ve protein değerleri hesaplanarak doğru rotasyonda yeminizi hazırlamanız çok önemli.Birde dizayn ve tahsis edilmiş arazide tavuklar özgürce gezmelidirler

Organik Yem tedariği konusunda firmamız sizleri ayrıca yönlendiriyor olacaktır.

İşte Organik Yumurta böyle elde ediliyor arkadaşlar.

One Comment

 • Özgür Kuş

  İyi çalışmalar 1000 adet lohman brawn organik yarka için, birde organik yumurta yemi fiyatını öğrene bilirmiyim?

Post A Comment

× CANLI Sohbet !